اینفوگرافیک

سرطان در ایران به روایت آمار

سرطان در ایران به روایت آمار

توضیحات
متأسفانه انواع سرطان طی سال های اخیر گریبان تعداد زیادی از هموطنان عزیزمان را گرفته است. بر اساس آمار منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO)، بیش از 131 هزار نفر در ایران تنها در سال 2020 (از دی ماه 1398 لغایت دی ماه 1399) به انواع سرطان مبتلا شده اند. این آمار حاکی از افزایش 16 درصدی مبتلایان در مردان و 13 درصدی در زنان ایرانی است. با نگاهی دقیق تر به جزئیات این آمار متوجه می شویم که سرطان معده و پروستات در مردان و سرطان سینه در زنان نسبت به دیگر انواع سرطان شیوع بیشتری داشته اند. آمارها نشان می دهند که در سال مورد گزارش، متأسفانه بیش از 79 هزار نفر از هموطنان عزیز بر اثر انواع سرطان جان خود را از دست داده اند.
دوشنبه 27 بهمن 1399
سکه و دلار به روایت آمار

سکه و دلار به روایت آمار

توضیحات
از سکه و دلار به عنوان مهمترین بازارهای موازی در ایران می توان نام برد. این دو بازار به دلیل بازه قیمتی مناسب تر و نیز ماهیت استفاده آنها در اقتصاد خانوار ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و یه صورت دائم مورد رصد اقشار مختلف جامعه قرار دارند. در همین راستا، تیم ایردا تلاش نموده تا در قالب اینفوگرافیک، به نوسانات سالهای اخیر این دو بازار بپردازد. در این اینفوگرافیک، بازار سکه و دلار از سال 1393 تا پایان آذر ماه 1399 مورد بررسی قرار گرفته اند. نکته جالب آنکه ربع سکه در مقایسه با نیم سکه، سکه امامی، سکه بهار آزادی و دلار آمریکا از رشد بیشتری برخوردار بوده و رشد 11/91 برابری را تجربه کرده است. این موضوع احتمالا به دلیل قیمت پایین تر این کالای سرمایه ای به نسبت دیگر اقلام بوده که موجب افزایش تقاضای آن شده است. همچنین، سکه امامی و دلار آمریکا بیشترین رشد قیمتی خود را در سال 1397 به ترتیب با 2/6 برابر و 2/5 برابر تجربه کرده اند.
شنبه 11 بهمن 1399
وضعیت اینترنت و اکوسیستم استارتاپی ایران به روایت آمار

وضعیت اینترنت و اکوسیستم استارتاپی ایران به روایت آمار

توضیحات
تقریبا از سال 1393 تحولات شگرفی در حوزه توسعه زیرساخت اینترنت کشور شروع شده است. توسعه خوب زیرساخت نسل سوم و چهارم اینترنت همراه و نیز به تازگی ایجاد زیرساخت اولیه برای نسل پنجم آن، و همچنین توسعه اینترنت ثابت (البته نه به اندازه اینترنت سیار)، موجب رشد صنایع وابسته به این بخش شده است. مهمترین حوزه توسعه یافته با اینترنت، اکوسیستم استارتاپی ایران است. خلاقیت بسیار بالای جوانان ایرانی، اعمال تحریم های شدید، ارائه کمک های دولتی و حمایت های گوناگون در شرایط مختلف، همه و همه باعث رشد شگرف این اکوسیستم شده است. در کنار این حوزه، بخش های دیگر نیز رشد خوبی داشته اند که به عنوان مثال می توان به صنعت پرداخت اینترنتی اشاره کردکه به صنعت بانکداری کشور نیز کمک شایان توجهی نموده است. حال با توجه به این اتفاق مهم، تیم ایردا بر آن شد تا در اینفوگرافیک پیش رو، آمار کلی وضعیت اینترنت کشور و نیز آمارهایی جالب از اکوسیستم استارتاپی ایران جمع آوری و منتشر نماید. نکته مهم آنکه این آمار تا پایان سال 1398 می باشند. در ادامه انتشار این اینفوگرافیک، تیم ایردا تلاش خواهد نمود تا در بازه های زمانی مختلف، به بررسی زیرشاخه های اکوسیستم نیز بپردازد و به صورت مستقل هر یک را مورد بررسی قرار دهد. پی نوشت: برخی از اطلاعات این اینفوگرافیک از گزارش پانوراما ۹۸ ECM برگرفته شده است که سهواً نام ایشان در منابع ذکر نشده و از این طریق اصلاح می گردد.
پنجشنبه 8 آبان 1399
هزینه ها، وضعیت مسکن و امکانات خانوار های شهری و روستایی به روایت آمار

هزینه ها، وضعیت مسکن و امکانات خانوار های شهری و روستایی به روایت آمار

توضیحات
برخی مواقع در جهت سنج اوضاع اقتصادی یک کشور، متاسفانه و به نادرست، فقط وضعیت خانوار شهری در نظر گرفته می شود. درواقع جهت سنجش مناسب اوضاع اقتصادی خانوار هر جامعه ای، باید کلیه اعضای آن، در نقاط مختلف و با شرایط مختلف مورد بررسی دقیق قرار گیرند. در اقتصاد ایران نیز به سبب جغرافیای گسترده آن و وجود کلانشهرها، شهرهای بزرگ، شهرهای کوچک، بخش ها و روستاها، معیار قیاس باید از همه این مناطق باشد. در این اینفوگرافیک تیم ایردا تلاش نموده تا قیاس مناسبی بین هزینه ها، وضعیت مسکن و امکانات خانوار های شهری و روستایی داشته باشد. این بررسی شامل موارد گوناگونی مانند متوسط هزینه کل خانوار شهری و روستایی، نسبت دهک دهم به دهک اول هزینه های خوراکی و غیر خوراکی خانوار شهری و روستایی، متوسط نحوه تصرف مسکن خانوار شهری و روستایی و درصد متوسط خانوار شهری و روستایی دارای امکانات رفاهی در محل سکونت داشته باشد.
یکشنبه 27 مهر 1399
تولید و مصرف دام، طیور و آبزیان به روایت آمار

تولید و مصرف دام، طیور و آبزیان به روایت آمار

توضیحات
یکی از بخش های مهم و اثرگذار در اقتصاد هر کشور، تولید دام، طیور و آبزیان می باشد. این امر از آن جهت مهم تلقی می گردد که علاوه بر رفع نیاز مردم آن کشور، می تواند با مدیریت صحیح منابع و توسعه مناسب موجب رونق اقتصادی و ایجاد درآمد های صادراتی نیز گردد. در ایران نیز با همت فعالین حوزه کشاورزی و دامپروری و نیز با سرمایه گذاری های صورت گرفته طی سالیان متمادی، کشورمان به سطوح بالایی در این حوزه دست یافته است. هرچند ممکن است به سبب برخی نوسانات بازار و یا اتفاقات پیش بینی نشده، بعضا تعادل بازار تولید و مصرف برهم بریزد، اما نگاه کلی حاکی از رشد این بخش از اقتصاد ایران طی سال های اخیر می باشد. در اینفوگرافیک پیش رو تیم ایردا تلاش نموده تا اطلاعات و آمار مناسبی در بخش میزان تولید فرآورده های پروتئینی، میزان مصرف سرانه فرآورده های پروتئینی، آمار دام موجود در کشور، میزان کل صید ماهی در دریاهای شمال و جنوب کشور و میانگین قیمت بازار آزاد فرآورده های پروتئینی جمع آوری و خدمت شما مخاطبین گرامی ارائه نماید.
دوشنبه 14 مهر 1399
وضعیت مسکن در شهرهای منتخب ایران (به جز تهران)

وضعیت مسکن در شهرهای منتخب ایران (به جز تهران)

توضیحات
یکی از مهم ترین بازارهای موازی ایران، بازار مسکن می باشد که علاوه بر اهمیت آن در کلانشهر تهران، در دیگر شهرهای مهم ایران نیز دارای اهمیت زیادی می باشد. در اینفوگرافیک قبلی، به بررسی این بازار سنتی و تاثیرگذار در مناطق 22 گانه تهران پرداختیم اما در اینفوگرافیک پیش رو، به بررسی بازار مسکن در شهرهای منتخب پرداختیم. در بررسی صورت گرفته، شهرهای اهواز، اراک، اردبیل، بندرعباس، بوشهر، اصفهان، گرگان، همدان، ایلام، کرج، کرمان، کرمانشاه، خرم آباد، مشهد، ارومیه، قزوین، قم، رشت، سنندج، ساری، سمنان، شهرکرد، شیراز، تبریز، یاسوج، زاهدان، زنجان و یزد مورد توجه قرار گرفته اند و فاکتورهای متوسط قیمت فروش یک متر مربع، متوسط اجاره بهای یک متر مربع، تغییرات در قیمت فروش و اجاره بها در سال 1398 نسبت به سال 1397 و نیز شدت بیشترین نوسانات مورد بررسی قرار گرفته است.
شنبه 29 شهریور 1399
وضعیت مسکن در مناطق 22 گانه شهر تهران به روایت آمار

وضعیت مسکن در مناطق 22 گانه شهر تهران به روایت آمار

توضیحات
آمار مسکن تهران در محافل اقتصادی و بعضا سیاسی همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. پایش مداوم آمار در مناطق 22 گانه تهران در موضوع تعداد معاملات، میانگین نرخ معاملات و حتی متوسط اجاره بها می تواند پیش بینی های مناسبی در راستای تصمیم گیری های مهم ارائه دهد. اهمیت موضوع مسکن به حدی است که اخیرا تالار جدیدی در بورس تهران، مختص به معاملات ملک و مسکن راه اندازی شده است. در همین راستا، تیم ایردا تلاش نموده است تا در اینفوگرافیک پیش رو به بررسی متوسط نرخ فروش هر متر مربع واحد مسکونی (از مهر 1396 تا خرداد 1399)، تعداد معاملات واحدهای مسکونی (از مهر 1396 تا خرداد 1399)، نسبت تغییر نرخ فروش یک متر مربع واحد مسکونی (از سال 1370 تا سه ماهه نخست 1399) و نسبت تغییرات نرخ اجاره بها هر متر مربع واحد مسکونی (از سال 1370 تا سال 1390) در مناطق 22 گانه تهران بپردازد.
جمعه 7 شهریور 1399
وضعیت مسکن در ایران به روایت آمار

وضعیت مسکن در ایران به روایت آمار

توضیحات
بازار مسکن به عنوان یک بازار سنتی و از مهم ترین بازارهای موازی ایران، از اهمیت بالایی هم در بحث های کلان اقتصادی و هم در زندگی خانوار ایرانی برخوردار است. از همین حیث، پایش دائمی تغییرات در این حوزه مهم بوده و آمار مرتبط با آن جذابیت های ویژه ای دارد. به همین جهت، تیم ایردا تلاش نموده تا با گردآوری آمار مهم حوزه مسکن در سطح کشور، به بررسی تغییرات آن طی سال های 1380 تا 1397 بپردازد. در اینفوگرافیک پیش رو، بازار مسکن کشور در بخش های مختلف مانند تعداد پروانه های صادر شده به تفکیک نوع اسکلت آنها، سطح زیربنای واحد های مسکونی احداث شده و دیگر آمارهای کاربردی مورد بررسی قرار گرفته است.
سه شنبه 21 مرداد 1399
گردشگری خارجی در ایران به روایت آمار

گردشگری خارجی در ایران به روایت آمار

توضیحات
گردشگری خارجی از مهم ترین محل های درآمدی برای اکثر کشورهای دنیا به حساب می آید. کشور ما ایران با وجود جذابیت های طبیعی و تاریخی زیاد، می توانست جز بزرگترین کشورها در جذب گردشگر خارجی باشد. اما متاسفانه با تبلیغات سو دولت های خارجی علیه ایران، اعمال تحریم های گوناگون، قطع ارتباط سیستم بانکی بین الملل و مهم تر از همه، عدم تبلیغات گسترده ایران در دیگر کشورها و نیز عدم توسعه زیرساخت با استاندارد های بین المللی، نتوانست گردشگر خارجی را آنچنان که در خور جاذبه های گردشگری ایرانی است، به ایران جذب نماید. اخیرا، با افزایش نرخ ارز در ایران و به واسطه آن کاهش هزینه های سفر برای گردشگران خارجی، به انضمام بهره برداری مناسب اشخاص ایرانی و خارجی سفر کرده به ایران، برای نشان دادن جاذبه های گردشگری ایرانی به دیگر افراد، تحولاتی هرچند کوچک، اما مثبت رخ داده است. تیم ایردا تلاش نموده تا عوامل موثر و دارای اهمیت در گردشگری خارجی در ایران را در این اینفوگرافیک مورد بررسی دقیق قرار دهد.
جمعه 3 مرداد 1399
گردشگری داخلی به روایت آمار

گردشگری داخلی به روایت آمار

توضیحات
صنعت گردشگری در کشورهایی مانند ایران که دارای تنوع آب و هوایی، جاذبه های طبیعی، اقوام مختلف، ابنیه تاریخی و بازارهای سنتی و مدرن هستند، از اهمیت زیادی برخوردار است. گردش مالی حاصل از گردشگری در مقاصد هدف، به رشد آن مناطق منجر شده و علاوه بر توسعه زیرساخت های مناطق مذکور، موجب جلوگیری از مهاجرت افراد بومی و بعضا بازگشت بومیان آن منطقه از شهرهای بزرگ می شود. همانگونه که همه ما میدانیم، گردشگران به دو دسته گردشگران داخلی و خارجی تقسیم می شوند که هر کدام دارای ویژگی های مختص به خود می باشند. در اینفوگرافیک پیش رو تیم ایردا تلاش نموده تا به بررسی فاکتورهای مهم مانند اهداف گردشگری، وسایل نقلیه استفاده شده، مقاصد پر تردد، نوع اقامتگاه و نیز هزینه های نسبی در گردشگری داخلی بپردازد.
چهارشنبه 18 تیر 1399