EN
پروژه تحقیقات بازار

1401/06/24

زمان مطالعه : 8 دقیقه

پروژه تحقیقات بازار چیست؟ + انواع و روش های آن

پروژه تحقیقات بازار در سال های اخیر اهمیت زیادی پیدا کرده و توجه بسیاری از مدیران و صاحبان کسب و کار به آن جلب شده است. در تمام دنیا روش های متنوعی برای بازاریابی محصول وجود دارد. درواقع شما به صدها روش می توانید یک کالا را به مردم معرفی کنید اما برای این که بازاریابی و تبلیغات شما منجر به فروش شود باید به خوبی بازار هدف خود را بشناسید.

احتمالا به عنوان یک تولید کننده یا ارائه دهنده خدمات ، با مشکل بازدهی کم تبلیغات مواجهه شده و از خودتان پرسیده اید ایراد کار کجاست؟ آیا تبلیغاتم به اندازه کافی جذاب نبود؟ در بسیاری از موارد ایراد از تبلیغات شما نیست ، بلکه مشکل عدم شناخت و بررسی صحیح بازار هدف است.

یکی از گام های مهم برای ارائه یک محصول جدید ، افزایش فروش یا حتی راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی ، شروع پروژه تحقیقات بازار با هدف شناخت نیازها ، فرصت ها و پرسونای مصرف کنندگان است. اگر تا به حال با اهمیت و نحوه تحقیقات بازار آشنا نشده اید با ما در این مقاله از بلاگ ایردا همراه باشید تا صفر تا صد یک پروژه تحقیقات بازار را به شما آموزش دهیم.

 

پروژه تحقیقات بازار چیست ؟

آشنایی با مفهوم پروژه تحقیقات بازار

پروژه تحقیقات بازار ، یک ارزیابی گسترده و جامع با هدف امکان سنجی برای ارائه محصول یا خدمات جدید می باشد. این تحقیقات معمولا به صورت مستقیم یا از طریق شرکت های فعال در این حوزه انجام می شود. شاید بپرسید پروژه تحقیقات بازار چه کمکی به کسب و کارها می کند؟ درواقع تحقیقات بازار به سازمان ها و کسب و کارها این امکان را می دهد تا با کشف بازارهای هدف و بررسی دقیق فرصت ها و موقعیت های موجود ، تصمیمات آگانه تری بگیرند.

برای مثال فرض کنید شما قصد واردات انواع کیف و کفش های چرم و لوکس دارید و می خواهید محصولات خود را در مغازه ای در شهر محل زندگی تان به فروش برسانید. بدون تحقیقات بازار ، احتمال شکست شما زیاد است زیرا انتخاب محل فروشگاه به تنهایی اهمیت زیادی دارد.

از سوی دیگر با شروع یک پروژه تحقیقات بازار شما به خوبی متوجه می شوید که در شهر مورد نظرتان چه تعداد فروشگاه محصولات چرم یا محصولات لوکس وجود دارد ، میانگین درآمد سالانه و ماهانه مردم آن شهر چقدر است؟ و اصلا مردم توان خرید چنین محصولاتی را دارند؟ یا چه خیابان ها و مناطقی برای تاسیس این فروشگاه مناسب تر هستند؟ و مردم تا چه حد نسبت به خرید کالاهای چرم علاقه مند می باشند؟ اینها اطلاعات ارزشمندی هستند که برای افتتاح یک فروشگاه کوچک به آنها نیاز دارید و از طریق تحقیقات بازار می توانید به آن دست پیدا کنید.

کمکی که یک پروژه تحقیقات بازار به کسب و کارها می کند و آنها را از خسارات و ضررهای هنگفت در آینده نجات می دهد ، بسیار گسترده تر از مثال فروشگاه چرم است.

ارزیابی و بررسی دقیق بازار از جهات مختلف و دسترسی به آمارهای دقیق در هر حوزه به خصوص درباره شرکت ها و کمپانی هایی که قصد خرید مواد اولیه ، تولید محصول در مقیاس انبوه یا واردات آن را دارند به مراتب پر اهمیت تر می باشد.

 

آیا حتما باید تحقیقات بازار را خودمان انجام دهیم؟

پروژه تحقیقات بازار یک کار تخصصی و بسیار زمانبر است به خصوص در مواردی که دیتا و آمارهای جامع و قابل استنادی وجود نداشته باشد ، باید خودمان به صورت میدانی این آمار را استخراج کنیم که ممکن است وقت زیادی را طلب کند. لذا هیچ الزامی برای انجام پروژه تحقیقات بازار توسط کسب و کارها وجود ندارد و کسب و کارها و سازمان ها می توانند تمام یا بخشی از تحقیقات بازار خود را به شرکت های فعال و متخصص در این زمینه محول کنند.

 ایردا یکی از شرکت های معتبر در زمینه استخراج انواع دیتا و آمارهای مورد نیاز جهت تحقیقات بازار می باشد که می توانید در زمینه دریافت آمارها و اطلاعات دقیق و به روز شده یا انجام پروژه های تحقیقات بازار از آنها کمک بگیرید.

 

خودمان تحقیقات بازار کنیم ؟

 

هدف از پروژه تحقیقات بازار چیست؟

مهمترین و عمده ترین هدف ما از راه اندازی پروژه تحقیقات بازار ، ارزیابی و رصد بازارهای مرتبط با یک محصول یا خدمت خاص است. وقتی می خواهیم رفتار مردم را در برابر یک کالای خاص پیش بینی کنیم یا حتی برای تعیین قیمت آن کالا ، از تحقیقات بازار کمک می گیریم.

اطلاعاتی که تحقیقات بازار به ما می دهد بسیار ارزشمند است و در زمینه تعیین قیمت محصول ، زمان انتشار ، تعیین اولویت دهی تبلیغاتی ، تنظیم استراتژی ها و غیره تاثیرگذار خواهد بود. اهداف شرکت های مختلف از راه اندازی پروژه تحقیقات بازار متفاوت است ، برخی شرکت ها قصد تولید یا واردات یک محصول جدید را دارند و می خواهند از این طریق نیاز سنجی کنند.

برخی از کسب و کارها در فرآیند قیمت گذاری از آمارها و دیتاهای موجود در بازار و قدرت خرید مردم استفاده می کنند. بعضی دیگر برای تعیین استراتژی های تبلیغاتی و بازاریابی یا تعیین اولویت ها و تامین منابع انسانی از این شیوه کمک می گیرند.

در تمامی این حوزه ها ، تحقیقات بازار یک کار ضروری و بسیار مفید است که با نتایج و آمارهای ارزشمند باعث اتخاذ تصمیمات هوشمندانه می شود. به خصوص این روزها که رقابت شدیدی در بازارهای مختلف وجود دارد و صاحبان کسب و کارها تلاش زیادی برای پرزنت محصولات و بازاریابی می کنند ، پروژه تحقیقات بازار می تواند به منزله یک برگ برنده برای سیستم و مجموعه شما باشد.

 

انواع تحقیقات بازار را بشناسید

فرقی نمی کند که کسب و کار شما یک کتابفروشی باشد یا فست فود یا فروشگاه اسباب بازی! زمانی که بخواهید رفتار خرید مصرف کنندگان ، عادت ها ، نیازها ، آینده بازار و مواردی از این دست را بررسی کنید باید یک پروژه تحقیقات بازار را استارت بزنید. اما قبل از آن باید با انواع تحقیقات بازار آشنا شوید. به طور کلی باتوجه به ابزارهای موردنیاز 2 نوع تحقیقات بازار وجود دارد:

 

1-   تحقیقات بازار اولیه

این نوع تحقیقات ، ترکیبی از تحقیقات کمی و کیفی بوده و شامل فرآیندهایی است که در آن خود کسب و کارها با با مصرف کنندگان نهایی در ارتباط هستند یا شخص ثالثی را برای انجام مطالعات مربوطه برای جمع آوری داده ها استخدام می کنند.

این دیتاها شامل داده های کیفی (داده های غیر عددی) یا داده های کمی (داده های عددی یا آماری) می باشد. روش های متنوعی برای جمع آوری اطلاعات در تحقیقات اولیه وجود دارد که بسته به نوع آن ممکن است از چند ماه تا چند سال به طول بیانجامد.

 

2-   تحقیقات بازار ثانویه

در این نوع تحقیقات ، از دیتا و آمارهایی که توسط دیگر سازمان ها و رسانه ها سازماندهی شده است ، استفاده می کنیم. معمولا این اطلاعات به صورت دوره ای یا سالانه در وبسایت ها ، مجلات ، ویژه نامه ها ، کتاب ها و غیره منتشر شده و در دسترس همه قرار می گیرد. جهت دسترسی به آمارهای موجود در زمینه های مختلف به منابع زیر مراجعه کنید:

  • منابع عمومی؛ کتابخانه ها
  • منابع تجاری؛ روزنامه ها ، مجلات ، رسانه های تلویزیونی و رادیویی و وبسایت ها
  • موسسات آموزشی؛ دانشگاه ها و کمیته های تحقیقات آنها و بخش پایان نامه ها

البته ناگفته نماند که معمولا دانشگاه ها ، منابع معتبر و جامعی برای دریافت دیتاها و آمارها نیستند اما اگر در یک حوزه خاص دچار فقر منبع بودید ، می توانید به این مراکز نیز سری بزنید زیرا شامل تعداد زیادی طرح تحقیقاتی و پایان نامه هستند.

در بسیاری از موارد دسترسی به آمارهای موثق و معتبر سخت و حتی گاهی غیر ممکن است. از طرفی در شرایطی ممکن است در یک حوزه خاص آمارهای استانداردی وجود نداشته باشد در این حالت به جای آن که وقت زیادی را صرف تهیه پرسشنامه ها یا طراحی انواع ابزارهای اندازه گیری کنید ، می توانید از وبسایت های معتبری همچون ایردا که آمارهای تخصصی را ارائه می کنند کمک بگیرید. ایردا این اطلاعات را به صورت اینفوگرافیک ، جدول ، نمودار و غیره در اختیار شما می گذارد و در صورت نیاز داده های پروژه تحقیقات بازار را به طور کامل برای شما تحلیل و پیشبینی می کند.

 

 

انواع تحقیقات بازار

 

مراحل انجام پروژه تحقیقات بازار

در مسیر انجام هر پروژه تحقیقات بازار ، چالش ها و مشکلاتی وجود دارد که ممکن است کار را برای محققین سخت تر کند. در ادامه مراحل انجام تحقیقات بازار را توضیح می دهیم تا دید کامل تری درباره این فرآیند داشته باشید.

 

گام اول: اهداف خود را مشخص کنید

هدفتان از آغاز پروژه تحقیقات بازار چیست؟ این تحقیقات در چه زمینه ای به درد شما می خورد؟ آیا می خواهید نیازهای مردم را بسنجید یا قصدتان تحلیل رفتار مخاطب است؟ اهدافی که می نویسید باید پاسخی واضخی برای این سوال باشد؛ « چرا تحقیق می کنیم؟ »

 

گام دوم: نمونه را مشخص کنید

منظور از نمونه ، بخشی از جامعه هدف است که محقق بتواند روی آنها تحقیق خود را انجام دهد. طبیعتا در بسیاری از موارد نمی توانیم تمام افراد جامعه هدف را تک به تک ارزیابی کنیم ، در این حالت باید یک نمونه از آن جامعه داشته باشیم. اگر نمونه به درستی انتخاب نشود تمام نتایج حاصل از پروژه تحقیقات بازار ، فاقد ارزش و اعتبار خواهد بود و چه بسا منجر به خسارت و ضرر کسب و کار شود.

نمونه باید به اندازه کافی تنوع و وسعت داشته باشد تا دچار بایاس یا سوگیری کمتری شود. بنابراین نمونه ای که برای تحقیق انتخاب می کنیم باید به اندازه کافی بزرگ و نمایانگر ویژگی های جامعه باشد. این نمونه ها به دو روش احتمالی و غیر احتمالی یا تصادفی و غیر تصادفی انتخاب می شوند.

 

گام سوم: جمع آوری داده ها

در این مرحله باید داده های مورد نیازتان را جمع آوری کنید. پرسشنامه ها یکی از ابزارهای رایج جمع آوری داده محسوب می شوند. فراموش نکنید که ما نمی توانیم به همین راحتی تعدادی سوال مطرح کرده و به این ترتیب پرسشنامه طراحی کنیم. پرسشنامه ها باید توسط افراد متخصص طراحی شوند و از جنبه های گوناگون ارزیابی شده و پایایی آنها تایید شود.

 

گام چهارم: نتایج را تجزیه و تحلیل کنید

تمامی زحمات تیم شما در پروژه تحقیقات به این گام بستگی دارد. همواره در آمارهای به دست آمده از تحقیقات بازار سر نخ ها و اطلاعات ارزشمندی نهفته است که شما باید آنها را کشف کنید. به همین دلیل حتما به دقت فراوان و از زوایای گوناگون اطلاعات به دست آمده را تجزیه و تحلیل کنید. در این زمینه نیز می توانید از تحلیلگران حرفه ای کمک بگیرید. اگردر این مرحله به خوبی عمل کنید ، موفقیت های بزرگی در انتظار شما خواهد بود.

 

آنالیز نتایج تحقیقات بازار

 

گام پنجم: تهیه گزارش

بعد از تجزیه و تحلیل ، باید یک گزارش پژوهشی تهیه کنید که نشان دهد از کدام مسیرها ، توسط کدام ابزارها و برچه اساسی به نتایج مذکور رسیده اید. در این گزارش باید ذکر کنید که چرا به سوی این تحقیق رفتید ، چگونه تحقیق را انجام دادید و به چه نتایج و راه حل هایی رسیدید.

 

گام ششم: وقت تصمیم گیری است

هدف اصلی از پروژه های تحقیقات بازار ، اتخاذ یک استراتژی یا تصمیم صحیح است. بعد از طی پنج مرحله مهم پیشین ، حالا وقت آن است که براساس داده های به دست آمده تصمیمات خود را اتخاذ کنید. البته همیشه هم تصمیم گیری الزامی نیست ، در مواردی نیز ممکن است نتایج چندان واضح و شفاف نباشد و مجموعه شما برای تصمیم گیری به وقت یا تحقیقات بیشتری نیاز پیدا کند. اما نکته مهم این است که در هر حالت تصمیمات شما بسیار آگاهانه و منطقی می باشد.

 

تحقیقات بازار را اصولی انجام دهید

همانقدر که یک پروژه تحقیقات بازار می تواند اطلاعات درست و ارزشمند در اختیار شما بگذارد و در فرایند تصمیم گیری و تعیین استراتژی کمک کننده باشد ، یک تحقیقات غیر اصولی هم می تواند گمراه کننده و خسارت بار باشد. در واقع اگر به خوبی مراحل و اصول انجام تحقیقات بازار را ندانید ، چه بسا با نتایج اشتباهی که به دست می آورید کسب و کارتان را به ورطه شکست بکشانید.

بنابراین با علم و دانش کافی نسبت به تحقیقات بازار اقدام کنید و اگر در این زمینه اطلاعات و شناختی ندارید بهتر است کار را به کاردان بسپارید. شرکت ایردا یکی از شرکت های متخصص در زمینه ارائه انواع آمار و انجام پروژه تحقیقات بازار است که می توانید از آنها کمک بگیرید.

 

تحقیقات بازار اصولی

 

 

چکیده مقاله:

برای به ثمر نشستن تمامی استراتژی ها و کمپین های تبلیغاتی ، باید به خوبی مخاطب و بازار هدف را بشناسیم. بدون شناخت سلایق و نیازهای مخاطب و شرایط بازار تولید یا ارائه محصولات و خدمات جدید ممکن است با شکست مواجهه شود. پروژه تحقیقات بازار ، فرایندی است که طی آن بازار هدف به صورت اصولی و علمی بررسی شده و تمامی ابعاد و زوایای مرتبط با آن ارزیابی می شود.

اطلاعات و آمارهایی که تحقیقات بازار در اختیار ما می گذارد در تمامی زمینه ها از جمله تعیین اولویت ها و استراتژی ها، تصمیم گیری های خرد وکلان ، برنامه ریزی کوتاه و بلند مدت ، قیمت گذاری و کمپین های تبلیغاتی قابل استفاده است.

پروژه تحقیقات بازار باید بر اساس استانداردها و طبق روش های علمی انجام شود تا نتایج آن معتبر و قابل استناد باشد. این تحقیقات به دو صورت اولیه و ثانویه اجرا می شود. توصیه می کنیم اگر خودتان اطلاعات و دانش کافی در این زمینه ندارید ، برای رسیدن به نتایج مطلوب حتما اجرای تحقیقات بازار خود را به یک تیم حرفه ای و متخصص در این زمینه بسپارید.

 

 

 

1 لایک
کامنت :

لیست نظرات

نظری برای این نوشته ثبت نشده است

background Layer ۱