EN
تحلیل محتوای کمی و کیفی

1401/06/27

زمان مطالعه : 11 دقیقه

تحلیل محتوای کمی و کیفی یکی از بحث های داغ پیرامون تمامی پژوهش ها و تحقیقات است. یک تحقیق فارغ از این که در چه زمینه ای انجام شده باشد برای اثرگذاری ، نیازمند تجزیه و تحلیل های حرفه ای می باشد.

 

در زمینه تحقیقات بازار نیز تحلیل محتوای کمی و کیفی ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا این تحقیقات باهدف حل مساله یا یافتن اولویت ها و شناخت موقعیت های بازار انجام میشود. بهترین و گسترده ترین تحقیقات ، بدون ارزیابی و تحلیل نهایی عملا بی فایده هستند.

 

اگر در آستانه انجام تحقیقات هستید یا تحقیقات خود را به پایان رسانده اید ، دانستن روش های تحلیل محتواهای کمی و کیفی برای شما بسیار واجب است. ما در این مقاله از بلاگ ایردا ، شما را با روش های تحلیل محتوای کمی و کیفی از زوایای گوناگون آشنا می کنیم.

 

تحلیل محتوای کمی

 

آشنایی با انواع محتوا

هر تحقیق و پژوهشی که انجام می شود ، در نهایت اطلاعات و دیتاهای ارزشمندی در اختیار ما می گذارد که باید با تجزیه و تحلیل یا آنالیز کردن به سوی استخراج تصمیمات طلایی برویم. به طور کلی ، تحقیقات آماری به دو صورت کمی و کیفی انجام می شوند.

 

تحقیقات کمی ، پژوهش هایی هستند که در آنها اطلاعات به صورت اعداد و ارقام ثبت می شود. در تحقیقات کیفی ، آمارهای به دست آمده بیشتر حالت تفسیری دارند و نمی توانیم آن را به صورت عدد مشاهده کنیم.

 

درک تفاوت های میان این دو تحقیق بسیار مهم است زیرا برخی از افراد تصور می کنند تحلیل محتوای کمی و کیفی هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد و به یک سبک و سیاق انجام می شود. این در حالی است که پژوهش های کمی و کیفی ، هر یک استانداردها و روش های انجام خاص خود را دارند و با دلیل تفاوت های ذاتی ، روش آنالیز آنها نیز کاملا متفاوت می باشد. در ادامه بیشتر درباره تحلیل محتواهای کمی و کیفی صحبت می کنیم.

 

تحلیل محتوا یعنی چه؟

همانطور که گفتیم ، در تحقیقاتی که انجام می شود نهایتا دو نوع محتوا در دست خواهیم داشت ؛ محتوای کیفی و محتوای کمی. این محتوا ، اطلاعات و آمارهای خامی هستند که در طول تحقیقات ، از طرق گوناگون جمع آوری کرده ایم و حال وقت آن است که با تجزیه و تحلیل از مزایای آنها برای کسب و کارمان استفاده کنیم.

 

منظور از آنالیز یا تحلیل محتوا ، طبقه بندی ، پردازش و درک معنا و روابط موجود میان اطلاعات به دست آمده است. به دلیل این که ماهیت محتواهای کیفی و کمی با یکدیگر تفاوت دارد ، تجزیه و تحلیل آنها نیز متفاوت خواهد بود.

 

فرض کنید برای کسب و کار خود یا در هر زمینه دیگری ، با صرف وقت و هزینه یک پروژه تحقیقاتی برگزار کرده اید. برخی از مدیران و صاحبان کسب و کار فکر می کنند مهمترین مرحله ، اجرای طرح تحقیقاتی و جمع آوری اطلاعات است و توجه چندانی به مرحله آنالیز ندارند.

 

در نهایت هم معمولا سود چندانی از محل تحقیقات به مجموعه نمی رسد زیرا انبوهی از اطلاعات و دیتاهای ارزشمند ، بدون این که تحلیل شوند بایگانی می شوند.

 

یکی از مهمترین و اصلی ترین مراحل تحقیقات ، تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده است. این مرحله زمینه را برای اتخاذ تصمیمات مهم ، انتخاب استراتژی های تبلیغاتی و انتخاب سیاست های بعدی شرکت ها فراهم می کند لذا باید وقت و سرمایه کافی برای آن در نظر گرفته شود.

 

محقق باتوجه به داده ها و دیتاهایی که در اختیار دارد ، روش مناسب آنالیز آنها را انتخاب می کند. در ادامه مطلب ابتدا روش تحلیل محتوای کمی و سپس تحلیل محتوای کیفی را توضیح می دهیم.

 

تجزیه و تحلیل داده های کمی

در آنالیز داده های کمی ، ابتدا اطلاعات خام جمع‌ آوری شده و به داده‌ های معنا‌دار و کمی تبدیل می ‌شوند. در مرحله بعد به صورت اعداد و ارقام و در قالب شمارش در می‌ آیند ( وارد دستگاه عددی می شوند) و سپس پژوهشگران این داده‌ های عددی را با کمک روش ‌های آماری ، تجزیه و تحلیل می‌ کنند.

 

تجزیه و تحلیل داده های کمی

 

تجزیه و تحلیل محتوای کمی ، در شرایطی کاربرد دارد که اطلاعات و دیتاهای مورد نیاز ، از طریق معرف‌ های تجربی کمی اندازه ‌گیری شده باشد.( یعنی اطلاعات اولیه برونداد عددی داشته باشد)

 

مهمترین و اصلی ترین ابزار برای تحلیل  محتوای کمی ، تکنیک ‌های آماری است. در این روش ، نتایج نهایی به صورت نمودار ، جدول و درقالب نتایج آماری شفاف ارائه می شوند.

 

در بسیاری از مواقع ، شرکت ها و کسب و کارهای مختلف برای انجام تحقیقات یا انتخاب استراتژی های کاری ، به اطلاعات و آمارهایی در حوزه کاری خود نیاز دارند که دسترسی به آنها سخت و حتی در مواقعی غیر ممکن است.

 

از طرفی بعضی اوقات نیز اطلاعات قابل دسترسی ، بسیار قدیمی و عملا فاقد اعتبار هستند. ایردا یک راه حل تخصصی برای این مشکل است. در هر زمینه ای که نیاز به آمارها و اطلاعات طبقه بندی شده و دست اول داشته باشید می توانید با مراجعه به ایردا ، خیلی سریع و آسان ، به آمارهای مورد نیازتان دسترسی پیدا کنید.

 

تجزیه و تحلیل داده های کیفی

تجزیه و تحلیل محتوای کمی و کیفی ، برای مشاغل و هر ارگانی که پژوهش یا تحقیقات انجام می دهد ضروری است. در بخش قبلی به تحلیل داده های کمی پرداختیم و در این قسمت به سراغ تحلیل محتواهای کیفی می رویم.

 

همانطور که گفتیم عمده ترین تفاوت تحقیقات کمی و کیفی ، در اطلاعات نهایی آنهاست. اطلاعات و آمارهایی که از تحقیقات کیفی به دست می آیند ، برونداد عددی ندارند و نیازمند تفسیرهای عمیق و دقیق هستند.

 

لذا محقق برای آنالیز این اطلاعات در گام اول باید بر اساس روش های ذهنی و نه آماری ، اطلاعات جمع شده را تحلیل کند. درواقع در این روش به جای این که با اعداد و ارقام سرو کله بزنیم باید با منطق و استدلال ، اطلاعات به دست آمده را تفسیر کنیم.

 

به عبارت دیگر ، تحلیل محتواهای کیفی ،‌ بیشتر جنبه اکتشافی دارد و در این زمینه ابزارهای مهمی همچون ذهن ، منطق ، استدلال ، فلسفه و حتی روانشناسی و جامعه شناسی به کمک ما می آیند.

 

یک نکته مهم در زمینه تجزیه و تحلیل محتوای کمی و کیفی ، نداشتن سوگیری یا پیش داوری است. این اتفاق درباره تحلیل محتوای کیفی بیشتر رخ می دهد زیرا ابزار اصلی ذهن انسان است و نه دستگاه ریاضی. محقق باید بتواند بدون سوگیری خاص یا پیش داوری اطلاعات را تفسیر و ریشه یابی کند.

 

تجزیه و تحلیل محتوای کیفی در علوم انسانی ، علوم سیاسی و روابط بین الملل به طور خاص گستره وسیعی دارد. اطلاعات کیفی همچنین در تحقیقات بازار نیز کابرد دارد لذا شیوه تجزیه و تحلیل دیتاهای کیفی ، در این پژوهش ها قابل استفاده است.

 

تجزیه و تحلیل داده های کیفی

 

در تحقيقات کيفی ، پژوهشگران از طریق استدلال قیاسی و استقرائی ، نشانه یابی ، تمثیل و تشبیه ، تجرید ، مقایسه و تشخیص تفاوت و تمایز و غیره داده های گردآوری شده را آنالیز کرده و در نهایت هم با ذهن خود نتیجه گیری کنند. یکی از مراحل مهم در تجزیه و تحلیل محتوای کمی و کیفی ، تبدیل اطلاعات کیفی به داده های کمی است. در بخش بعدی بیشتر درباره این موضوع صحبت می کنیم.

 

شیوه تبدیل داده های کیفی به کمی

داده های کیفی ، حاوی اطلاعات بسیار ارزشمند و مهمی هستند که کمتر می توانیم از طریق دیتاهای کمی به آنها دست پیدا کنیم. درواقع گاهی اوقات ما ناگزیر هستیم اطلاعات مورد نیازمان را به روش کیفی استخراج کنیم. با این حال ، برای نتیجه گیری بهتر و سهولت در تجزیه و تحلیل ، می توانیم اطلاعات کیفی را به اطلاعات عددی تبدیل نمائیم.

 

به این ترتیب هم از مزایای فراوان تحقیقات کیفی استفاده کرده ایم و هم به روش کمی که دقت بالایی دارد نتایج را به دست می آوریم.

 

نحوه تبدیل داده های کیفی به کمی چگونه است؟ منظور از تجزیه و تحلیل کمی اطلاعات کیفی ، تبدیل داده‌ ها از شکل کلمات یا تصاویر به اعداد است. البته این کار برای تمام داده‌ های کیفی ممکن نیست ، بلکه فقط برای داده‌ هایی ممکن است که قابلیت کمی شدن را داشته باشند. احتمالا می پرسید چه داده هایی؟

 

شیوه تبدیل داده های کیفی به کمی

 

داده هایی که از ابتدا از طریق پرسشنامه های استاندارد تهیه و جمع آوری شده باشند را می توانیم از حالت کیفی به کمی تبدیل کنیم. اگر پاسخ ها تشریحی و تفسیری باشند این امکان وجود ندارد. برای تجزیه و تحلیل کمی داده های کیفی ، باید سه مراحله را طی کنیم. این سه مرحله به ترتیب عبارت اند از؛

 

  1. سازماندهی داده ‌ها
  2. خواندن و کدگذاری آن ها
  3. ارائه و تفسیر نتایج

 

در ادامه مطلب تجزیه و تحلیل محتوای کمی و کیفی ، این سه روش را توضیح می دهیم.

 

قدم اول: سازماندهی داده ‌ها

در این گام اطلاعات کیفی که در دست داریم را سازماندهی می کنیم. منظور از سازماندهی طبقه بندی اطلاعات در گروه های منظم و مرتبط با یکدیگر است. درواقع اطلاعاتی که ارتباط معنایی دارند یا نتایج مشابهی دارند را در یک دسته قرار دهیم.

 

سازماندهی داده ها

 

گام دوم: خواندن داده ها و کد نویسی

در این مرحله باید تمامی داده های کیفی را به دقت بخوانید و سیستم دسته بندی مختص آن ها بسازید. این سیستم اجازه می دهد که داده های کیفی به داده های کمی تبدیل شوند لذا باید با دقت این کار را انجام دهید.

 

دسته های که می سازید باید از نظر بیرونی ناهمگن و از نظر درونی همگن باشند ، یعنی همه داده ‌های یک دسته باید به نحوی معنادار کنار هم باشند (مرتبط یا مشابه باشن) و تفاوت بین دسته‌ ها نیز کاملاً واضح باشد.

 

اگر پژوهش کیفی به درستی انجام شده باشد در این مرحله خواندن و کد گذاری آنها چندان سخت نیست. از طرفی سیستم طبقه بندی داده‌ ها هم باید معنادار و مرتبط با موضوع مورد مطالعه و اهداف آن باشد. وقتی سیستم را طراحی می کنید به هر دسته یک عدد اختصاص بدهید و بعد رونوشت مصاحبه ها و نتایج نظر سنجی ها را کد گذاری کنید.

 

فرآیند کد گذاری و تجزیه و تحلیل داده‌ ها در تحقیقات کیفی برای هر مطالعه متفاوت است و به مواردی همچون طرح تحقیق و همچنین تجارب و مهارت های محقق بستگی دارد. در کل و صرف نظر از موضوع پژوهش ، همیشه مستند سازی اصولی و نحوه کد گذاری و تفسیر داده‌ ها برای نتیجه گیری درست از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

گام سوم: ارائه و تفسیر نتایج

حال که داده های کیفی را کد گذاری کردیم وقت آن است که این اطلاعات نمایش داده شوند تا بتوانیم آنها را تفسیر و تحلیل کنیم. برای این کار اغلب از ماتریس ها و نمودارهای ساده ( درباره مصاحبه ها) استفاده می شود. محققین برای تجزیه و تحلیل محتوای کمی و کیفی ، از برنامه ها و نرم افزارهای مختلفی استفاده می کنند. درباره تحلیل داده های کیفی تبدیل شده به داده کمی ، از نرم افزارهایی همچون SPSS یا EZ-Text استفاده می ‌شود.

 

چرا تجزیه و تحلیل محتوای کمی و کیفی مهم است؟

در این نوشتار علاوه بر روش های تجزیه و تحلیل محتوای کمی و کیفی با روش تبدیل داده های کیفی به کمی نیز آشنا شدیم. همانطور که گفتیم طرح تحقیقاتی شما بدون یک آنالیز قوی ، عملا بی فایده خواهد بود.

 

حتی بهترین و اصولی ترین تحقیقات نیز اگر بدون تجزیه و تحلیل رها شوند به هیچ دردی نمی خورند! لذا توصیه می کنیم همان اندازه که روی طراحی تحقیقات و اجرای آن وقت و انرژی می گذارید ، برای تجزیه و تحلیل محتوای کمی و کیفی نیز ارزش قائل شوید و این کار را به کمک کارشناسان ماهر انجام دهید.

 

اگر برای اجرای تحقیقات و پژوهش های مختلف یا تجزیه و تحلیل داده های نهایی به کمک کارشناسان حرفه ای نیاز دارید یا می خواهید به اطلاعات و آمارهای دست اول دسترسی داشته باشید می توانید به سایت ایردا مراجعه کنید. ایردا در تمامی زمینه ها اطلاعات و آمارهای داغ را به شما ارائه می کند و صفر تا صد طراحی ، اجرا و تجزیه و تحلیل تحقیقات را نیز برای شما انجام می دهد.

 

 

چکیده مقاله:

یک تحقیق فارغ از این که در چه زمینه ای انجام شده باشد برای اثرگذاری، نیازمند تجزیه و تحلیل های حرفه ای می باشد.  در زمینه تحقیقات بازار نیز تحلیل محتوای کمی و کیفی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. حتی بهترین واصولی ترین تحقیقات نیز اگر بدون تجزیه و تحلیل رها شوند به هیچ دردی نمی خورند!

 

لذا توصیه می کنیم همان اندازه که روی طراحی تحقیقات و اجرای آن وقت و انرژی می گذارید برای تجزیه و تحلیل محتوای کمی و کیفی نیز ارزش قائل شوید و این کار را به کمک کارشناسان ماهر انجام دهید.

 

تحلیل داده های کمی

در آنالیز داده های کمی، ابتدا اطلاعات خام جمع‌ آوری شده و به داده‌ های معنا‌دار و کمی تبدیل می ‌شوند. در مرحله بعد به صورت اعداد و ارقام و در قالب شمارش در می‌ آیند و سپس پژوهشگران این داده‌ های عددی را با کمک روش ‌های آماری، تجزیه و تحلیل می‌ کنند.

 

تحلیل داده های کیفی

تحلیل محتواهای کیفی،‌ بیشتر جنبه اکتشافی دار د و در این زمینه ابزارهای مهمی همچون ذهن، منطق، اسدلال، فلسفه و حتی روانشناسی و جامعه شناسی به کمک ما می آیند.

 

تبدیل داده های کیفی به کمی

گاهی اوقات ما ناگزیر هستیم اطلاعات مورد نیازمان را به روش کیفی استخراج کنیم. با این حال، برای نتیجه گیری بهتر و سهولت در تجزیه و تحلیل، می توانیم اطلاعات کیفی را به اطلاعات عددی تبدیل نمائیم. برای تبدیل داده های کیفی به داده های کمی، باید سه مراحله را طی کنیم. این سه مرحله به ترتیب عبارت اند از؛

 

  1. .         سازماندهی داده ‌ها
  1. .         خواندن و کدگذاری آنها
  1.  

    اگر برای اجرای تحقیقات و پژوهش های مختلف یا تجزیه و تحلیل داده های نهایی به کمک کارشناسان حرفه ای نیاز دارید یا می خواهید به اطلاعات و آمارهای دست اول دسترسی داشته باشید می توانید به سایت ایردا ایردا مراجعه کنید.

1 لایک
کامنت :

لیست نظرات

نظری برای این نوشته ثبت نشده است

background Layer ۱