EN
تحقیقات بازار کمی

1401/06/24

زمان مطالعه : 10 دقیقه

 تحقیقات بازار کمی ، فوت و فن ها و اصول خاصی دارد که باید در حین تحقیق رعایت شوند. همانطور که می دانید یکی از روش های اجرای تحقیقات بازار ، تحقیق کمی است. این نوع تحقیق آمار و داده های عددی قابل استنادی به ما می دهد که می توانیم از آنها در کسب و کارمان به خوبی استفاده کنیم. اما روش تحقیق در بازار کمی چیست؟

 

ما در این نوشتار از ایردا ، شما را با روش تحقیق کمی در بازار و تمامی ابعاد روش کمی در تحقیقات بازاریابی آشنا می کنیم. اگر می خواهید برای کسب و کارتان یک تحقیقات بازار کمی موفق پیاده سازی کنید این مطلب را از دست ندهید.

تحقیقات بازار کمی 

 

 

روش تحقیق در بازار کمی چیست؟

با شنیدن اصطلاح تحقیقات بازار کمی ، ممکن است بپرسید منظور از تحقیق کمی چیست؟ روش تحقیق در بازار کمی چیست؟

 

قبل از آن که به سراغ تحقیقات کمی برویم بد نیست اندکی درباره مفهوم تحقیقات بازار صحبت کنیم. بدون شناخت اساسی و تسلط به بازار کسب و کارهای امروزی نمی توان به خوبی با رقبای خود رقابت کرد. درواقع در بازارهای امروزی کسی برنده می شود که بیشترین شناخت را از رفتارها و محیط بازار هدف داشته باشد.

 

همانطور که می دانید تحقیقات بازار ، یک ارزیابی گسترده و جامع با هدف امکان سنجی برای ارائه محصول یا خدمات جدید می باشد. این تحقیقات به سازمان ها و کسب و کارها این امکان را می دهد تا با کشف بازارهای هدف و بررسی دقیق فرصت ها و موقعیت های موجود ، تصمیمات آگاهانه تری بگیرند.

 

 

انواع روش های تحقیقات بازار

روش های اجرای تحقیقات بازار

 

تحقیقات بازار به دو روش عمده قابلیت اجرا شدن دارند. این دو روش عبات اند از؛ روش کمی و روش کیفی. در روش کیفی ، اطلاعاتی که در نهایت به دست می آیند برونداد عددی ندارند و نیازمند تحلیل و تفسیرهای عمیق هستند. برای مثال از مشتریان یا مردم عادی سوالی پرسیده ایم و آنان هر یک جواب منحصر به فردی به این سوال داده اند.

 

ما در نهایت ناچار به تحلیل و تفسیر پاسخ های مشتریان و عمیق شدن در آن هستیم. این تحقیق یکی تحقیق کیفی به شمار می رود. اما در تحقیقات کمی ، ما با اعداد سروکار داریم. درواقع در علم آمار هرآنچه که برونداد عددی نداشته باشد کیفی است و اگر عددی باشد کمی نامیده می شود.

 

بنابراین تحقیقات بازار کمی ، به آن دسته از تحقیقاتی گفته می شود که در پایان آمار و اطلاعات عددی در اختیار خواهیم داشت. این روش در سراسر دنیا کاربردهای فراوانی دارد و اطلاعاتی ارزشمند و دقیق به ما می دهید. در این مطلب نیز به روش تحقیق کمی در بازار و روش تحقیقات کمی در بازاریابی می پردازیم.

 

 

انواع روش تحقیق کمی در بازار

 

تحقیقات بازار کمی ، پایه و اساس بسیاری از پژوهش ها در دنیا محسوب می شود. درواقع با کمی اغماض می توان گفت انجام پژوهش ها در سطح کلان بدون کمک گرفتن از روش های کمی غیر ممکن است.

 

تحقیقات بازار کمی که با نام تحقیقات پیمایشی (survey research) نیز شناخته می شود معمولا شامل اجرای مجموعه ای از سوالات ساختاری با گزینه های تعیین شده ، می باشد. در ادامه به توضیح مهمترین تکنیک های اجرای روش کمی در تحقیقات بازاریابی می پردازیم.

 

این تکنیک ها در قالب یک پرسشنامه اجرا شده و به یک نمونه از جمعیت داده می شود. سوالاتی که در پرسشنامه وجود دارد بسیار متنوع است و شامل نیت ، رفتار ، نگرش ، آگاهی ، انگیزه ، سبک زندگی و سایر ویژگی های جمعیت شناختی می شود. این تکنیک ها عبارت اند از؛

 

جمع آوری داده های ساختار یافته

یکی از روش های تحقیقات بازار کمی ، جمع آوری داده و اطلاعات به صورت ساختار یافته است. منظور از ساختار یافته ، یعنی سوالات از قبل تنظیم و بعد در قالب یک فرم به شرکت کنندگان در تحقیق داده شود. برای درک بهتر ساختار یافته بودن تحقیقات ، به گزینه های پرسشنامه ای که برای سنجش ابعاد نگرش دانشجویان یک کلاس نسبت به نحوه ارزیابی آن ها در کلاس طراحی شده است ، دقت کنید؛

 

 • بسیار موافقم
 • نظری ندارم
 • مخالفم
 • بسیار مخالفم

 

همانطور که مشاهده کردید در این پرسشنامه ، پاسخ ها از قبل مشخص است و شرکت کننده باید جواب مورد نظر را تیک بزند. این یکی از تکنیک های پرکاربرد در تحققیات بازار کمی است. اما جمع آوری داده های ساختار یافته چه مزایایی دارد؟

 

جمع آوری داده های ساختار یافته در روش تحقیق کمی در بازار ، مزایای زیادی دارد از جمله؛

 • آسان بودن روش اجرا
 • سازگار بودن داده های به دست آمده از این طریق
 • یک دست بودن نتاییج نهایی
 • سهولت در تجزیه و تحلیل داده های به دست آمده

 

مصاحبه تلفنی (telephone interviewing )

از دیگر روش های اجرای تحقیقات بازار کمی ، مصاحبه تلفنی است که به دو صورت سنتی یا به کمک رایانه انجام می شود. براساس آمارها در حالت کلی مصاحبه های تلفنی 20 درصد از کل تحقیقات بازار کمی را شامل می شود. در کشور ژاپن 4 درصد و در دانمارک 41 درصد از تحقیقات بازار کمی ، به کمک مصاحبه تلفنی انجام می گیرد.

 

مصاحبه تلفنی

 

تماس تلفنی با رایانه مزیت ها یبیشتری نسبت به روش سنتی دارد و باعث افزایش سرعت کار و افزایش سرعت جمع آوری داده ها می شود.

 

مصاحبه شخصی (personal interviews)

دیگر روش کمی در تحقیقات بازاریابی ، مصاحبه شخصی است. در مصاحبه شخصی سوالات به صورت شخصی و حضوری از فرد پرسیده می شود. فرد محقق یا مصاحبه گر با حضور در منزل ، محل کار یا خیابان و دیگر اماکن عمومی سوالات خود را از فرد مورد نظر می پرسد. این روش نیز جزو تکنیک های پرکاربرد تحقیقات بازار کمی در دنیاست.

 

مصاحبه شخصی به کمک رایانه  (CAPI)

یک شیوه دیگر برای جمع آوری اطلاعات در تحقیقات بازار کمی ، مصاحبه به صورت شخصی و به کمک رایانه یا Computer-Assisted Personal Interviews می باشد.

 

در این روش ، فرم سؤالات که در رایانه قرار دارد ، در اختیار مصاحبه شونده قرار می گیرد و او به کمک کامپیوتر این سوالات را پاسخ می دهد. در این روش مصاحبه کننده حضور دارد تا در صورت نیاز فرد را راهنمایی کند. وجود صفحات رنگارنگ و متنوع می تواند عاملی برای تشویق افراد به تکمیل سوالات با دقت زیاد باشد.

 

مصاحبه به وسیله نامه یا پست  (mail interviews)

مصاحبه از طریق نامه یا پست ، 7 درصد از تحقیقات بازار کمی دنیا را شامل می شود. در این روش پرسشنامه و سوالات از طریق پست یا نامه برای جامعه هدف ارسال می شود. در روش های جدید به جای پست می توانیم از ایمیل نیز استفاده کنیم.

 

در کشور پرتغال 1 درصد ، به عنوان کمترین استفاده از این روش و در کشور ژاپن 14 درصد به عنوان بیشترین مورد استفاده ، گزارش شده است.

 

در این شیوه پاسخ دهندگان باید سوالات را پاسخ دهند و نامه ها را برگردانند. یا در روش جدیدتر ، باید فرم موجود در ایمیل را تکمیل و ارسال کنند.

 

نظرسنجی های الکترونیکی

دیگر روش تحقیق کمی در بازار ، نظر سنجی الکترونیکی است. این روش نیز به کمک ایمیل یا سایر لینک های اینترنتی اجرا می شود. براساس آمارها حدود 11 درصد از تحقیقات بازار کمی در دنیا ، از این طریق انجام می شوند. کمترین آمارها مربوط به ایتالیا و بیشترین آمارها مربوط به استرالیا می باشد.

 

نظرسنجی های الکترونیکی

 

نظر سنجی های از طریق ایمیل ، می تواند برای پاسخ دهندگان راحت باشد زیرا این پرسش ها فراتر از مواردی که در ارتباطات روزمره خود از آن ها استفاده می کنند نیست و برای پاسخ به آن ها نیازی به تخصص یا تفکر طولانی مدت ندارند.

 

برای انجام یک نظرسنجی ایمیل ، به بانک اطلاعاتی از ایمیل های افراد نیاز داریم. این ایمیل ها ممکن است به صورت رندوم یا هدفمند ارسال شوند.

 

در این روش نیز پاسخ دهندگان پاسخ ایمیل ها یا همان پرسش ها را نوشته و ارسال کنند. البته ناگفته نماند که نظرسنجی های الکترونیک از طریق ایمیل ایراداتی هم دارند. برای مثال این نوع نظرسنجی ممکن است خشک و بی روح باشد که درنتیجه مصاحبه شونده حین پاسخ دادن به سوالات بی انرژی و بی حوصله شود.

 

نظرسنجی اینترنتی  (Internet surveys)

یکی دیگر از روش های تحقیقات بازار کمی ، جمع آوری اطلاعات از طریق نظرسنجی های اینترنتی است. در این روش برخلاف نظرسنجی های الکترونیکی ، از زبان نشانه گذاری هایپرتکست HTML یا همان زبان وب استفاده می شود.

 

درواقع به جای آن که نظر سنجی برای افراد ارسال شود ، در یک سایت قرار می گیرد. این شیوه به خصوص اگر وبسایت موردنظر بازدید کنندگان زیادی داشته باشد باعث می شود تا در زمانی کوتاه ، حجم زیادی از اطلاعات را جمع آوری کنیم.

 

مراحل انجام تحقیقات بازار کمی چیست؟

برای انجام یک تحقیق بازار کمی ، به صورت درست و اصولی ابتدا باید مساله و موضوع مورد تحقیق را به درستی شناسایی کنیم. درواقع باید از خودمان بپرسیم این تحقیق را چرا انجام می دهیم؟ قرار است در پایان این تحقیقات به پاسخ چه سوالاتی برسیم؟

 

این کار یکی از نخستین مراحل تحقیقات بازار است. در این مرحله ، موضوع تحقیقات در سطوح مدیریتی شناخته می‌ شود و پیرامون آن بحث ‌های درون گروهی شکل می‌ گیرد. گاهی در ادامه‌ ی این بحث‌ ها ، لازم است که مساله‌ موجود بیشتر تعریف شود ، که در این شرایط وارد بحثی به نام سنجش کمی مشکل می‌ شویم.

 

بعد از طی این مراحل نوبت به انتخاب روش های نمونه گیری می رسد ، چگونه می خواهیم نمونه مورد تحقیق را انتخاب کنیم؟ از چه رو ش نمونه گیری قرار است استفاده کنیم؟ روش های عمده و رایج برای انتخاب نمونه تحقیقاتی عبارت اند از؛

 

 • نمونه‌گیری خوشه ‌ای
 • نمونه‌گیری طبقه ‌ای
 • نمونه‌گیری تصادفی ساده
 • نمونه‌گیری چند مرحله ‌ای
 • نمونه‌گیری سیستماتیک

 

نتیجه قطعی مدیران با تحقیقات بازار کمی

همانطور که گفتیم روش تحقیق کمی در بازار ، یکی از روش های متداول و پرکاربرد جمع آوری اطلاعات و آمارهای مختلف در سراسر دنیاست. کسب و کارهای مختلف می توانند از این روش برای جمع آوری آمارهای مورد نیاز خود از جامعه هدف استفاده کنند. در تحقیقات بازار کمی ، مدیران می توانند به نتایج قطعی برسند و این نتایج را به همه یا بخشی از جامعه تعمیم دهند.


نتیجه تحقیقات بازار کمی

 

تکنیک های مختلفی برای اجرای این نوع تحقیق وجود دارد که بسته به نوع کسب و کار ، موضوع مورد تحقیق و جامعه هدف باید انتخاب شود. با توجه به این که اجرای تحقیقات بازار کمی و کیفی به دانش و مهارت گسترده در این زمینه نیاز دارد شما عزیزان می توانید انجام پروژه تحقیقات بازار کمی یا کیفی خود را به موسسه ایردا محول کنید.

 

ایردا سال هاست که در زمینه انجام انواع تحقیقات کمی و کیفی و استخراج آمارهای دست اول و به روز فعالیت می کند. هچنین اگر در زمینه کاری خود به آمار یا اطلاعات معتبر نیاز دارید می توانید با مراجعه به ایردا به این اطلاعات دسترسی کامل داشته باشید.

 

چکیده مقاله:

تحقیقات بازار به دو روش عمده قابلیت اجرا شدن دارند. این دو روش عبات اند از؛ روش کمی و روش کیفی. در روش کیفی ، اطلاعاتی که در نهایت به دست می آیند برونداد عددی ندارند و نیازمند تحلیل و تفسیرهای عمیق هستند. اما در تحقیقات کمی ، ما با اعداد سروکار داریم. درواقع در علم آمار هرآنچه که برونداد عددی نداشته باشد کیفی است و اگر عددی باشد کمی نامیده می شود.

 

تکنیک های جمع آوری اطلاعات کمی در بازار عبارت اند از؛

 

 • جمع آوری داده های ساختار یافته
 • مصاحبه تلفنی
 • مصاحبه شخصی
 • مساحبه شخصی به کمک رایانه
 • مصاحبه به وسیله نامه
 • نظر سنجی الکترونیکی
 • نظر سنجی اینترنتی

 

یکی از مراحل مهم در تحقیقات کمی، طراحی تحقیق است. در این مرحله  باید از خودمان بپرسیم قرار است از کدام روش برای اجرای تحقیق استفاده کنیم ، آیا می خواهیم از پرسشنامه کمک بگیریم یا از مصاحبه یا سایر روش ها؟ چه سوالاتی از مخاطبان می پرسیم؟ هدف از هر یک از این سوالات چیست؟ چه مفهومی از پاسخ ها قابل استنتاج است؟ اگر تحقیق شما به درستی طراحی نشود ، نتایجی که به دست می آورید نیز چندان به درد بخور نخواهد بود و از طرفی وقت و هزینه زیادی را نیز تلف کرده اید.

1 لایک
کامنت :

لیست نظرات

نظری برای این نوشته ثبت نشده است

background Layer ۱