اینفوگرافیک

بازار ارز به روایت آمار - فروردین تا تیر 1400

بازار ارز به روایت آمار - فروردین تا تیر 1400

توضیحات
بازار ارز طی سال های اخیر تبدیل به یکی از پر هیجان ترین بازارهای مالی ایران شده است به نحوی که بخش بزرگی از جمعیت کشور به صورت لحظه ای نوسانات آن را دنبال می کنند. در همین راستا تصمیم گرفتیم تا به صورت دوره ای (بازه های زمانی چهار ماهه)، نوسانات این بازار مهم در کشور را مورد بررسی قرار دهیم. در این اینفوگرافیک، به تغییرات نرخ دلار آمریکا، یورو و درهم امارات طی بازه زمانی فروردین 1400 تا پایان تیرماه 1400 پرداختیم. همانگونه که در تصویر نیز مشخص است، بیشترین دامنه تغییرات هر سه ارز در اردیبهشت ماه و کمترین میزان نوسان در تیرماه رخ داده است. یکی از مهم ترین علل این افزایش نوسانات در اردیبهشت ماه می تواند ناشی از فضای حاکم جهت برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و رقابت کاندیداها این دوره باشد.
شنبه 2 مرداد 1400
آب و برق در ایران به روایت آمار

آب و برق در ایران به روایت آمار

توضیحات
تابستان امسال هم مانند تابستان سال های گذشته، قطعی برق و آب موضوع روز کشور است. اما پیرامون قطعی برق این موضوع به دلیل قرارگیری در پیک کرونا و نیاز مبرم مراکز درمانی برای نگهداری از بیماران کرونایی به انضمام افزایش نیاز جامعه به جهت استفاده از اینترنت و ابزارهای رایانه ای در این دوران، ملموس تر است. دلایل مختلفی مانند تغییرات آب و هوا (افزایش دما و کاهش بارندگی)، استخراج رمز ارزها، صادرات برق به کشورهای همسایه، عدم توسعه زیرساخت نیروگاهی به دلیل عدم افزایش قیمت خرید برق از سوی دولت و همچنین مدیریت ناصحیح منابع آبی در استان های نیمه جنوبی کشور، از مهم ترین دلایل وضعیت موجود می باشد. در همین راستا بر آن شدیم تا به بررسی آمارهای هر دو حوزه طی سال های گذشته بپردازیم. براساس آمار جمع آوری شده در بخش آب شهری، با وجود کاهش متوسط مصرف هر مشترک نسبت به سال های اخیر (سال 1392 بیشترین رکورد مصرف ثبت شده است)، اما همچنان مشکلات عدیده ای در این بخش وجود دارد و موجبات کمبود شدید و بعضا قطعی طولانی مدت آب در برخی از شهرها و استان های کشور شده است. در بخش برق نیز با توجه به آخرین آمارهای منتشر شده، سال 1399 اولین سالی است که میزان مصرف برق از میزان تولید آن بیشتر شده است. از سال 1390 تا 1398 بطور میانگین 81% از برق تولیدی به مصرف می رسید اما در سال 1399 به یکباره این عدد به 107 درصد افزایش یافت و به نظر می رسد که این روند در سال 1400 نیز ادامه داشته باشد. بزرگترین مصرف کنندگان برق در کشور، بخش صنعت با 34 درصد و بخش خانگی با 33 درصد می باشند. آمار و ارقام نشان می دهد که با توجه به شرایط جوی حاکم و نیز روند رو به رشد مصرف در هر دو بخش آب و برق، ایران نیازمند یک برنامه ریزی دقیق و کارآمد جهت عبور از بحران های جاری می باشد.
یکشنبه 27 تیر 1400
مسکن تهران به روایت آمار - بهار 1400

مسکن تهران به روایت آمار - بهار 1400

توضیحات
یکی از مهمترین بازارهای سرمایه گذاری در ایران، بازار مسکن است. این بازار که جزو بازارهای سنتی نیز به حساب می آید، از قدیم نزد اقشار مختلف مردم چه از بعد رفع نیازهای اولیه و چه از بعد سرمایه گذاری مورد توجه بوده است. عوامل زیادی در قیمت گذاری بازار مسکن ایران دخیل می باشند اما یکی از عوامل تعیین کننده، نوسانات قیمت در بازار مسکن تهران بوده است. این بازار که بعضا تعیین کننده قیمت در دیگر شهرها و استان ها نیز می باشد، به صورت دائمی از سوی فعالین این بازار مورد پایش قرار می گیرد. به همین جهت تیم ایردا در سال 1400 تصمیم گرفت تا بررسی بازار مسکن تهران را به صورت فصلی و در قالب اینفوگرافیک در دستور کار خود قرار دهد تا بتواند مخاطبین خود را در این عرصه نیز آگاه سازد. بر اساس بررسی های صورت گرفته، در فصل بهار 1400، مناطق 12، 17 و 20 بیشترین رشد قیمت و در مقابل مناطق 4، 13 و 22 نیز کمترین رشد قیمت را تجربه کرده اند. همچنین پر معامله ترین منطقه تهران، منطقه 5 و کمترین تعداد معامله در منطقه 19 صورت گرفته است. نکته مهم آن که در مقایسه با 3 ماهه نخست سال 1399، بیشترین رشد قیمت در منطقه 3 و کمترین رشد در منطقه 22 رخ داده است. لازم به ذکر است، قیمت های یاد شده، میانگین نرخ معاملات مناطق طی 3 ماه می باشند و به همین جهت ممکن است با قیمت برخی معاملات که شنیده می شود، اختلاف داشته باشند.
شنبه 19 تیر 1400
کنکور کارشناسی به روایت آمار

کنکور کارشناسی به روایت آمار

توضیحات
کنکور به عنوان یکی از بزرگترین چالش های چند دهه اخیر نوجوانان ایرانی، باعث به وجود آمدن دغدغه هایی برای آنان و خانواده هایشان شده است. بحث ها و حواشی مختلف این معضل آموزشی از گستردگی بالایی برخوردار است که پرداختن به همه آنان در یک اینفوگرافیک امکان پذیر نیست. مسائلی از قبیل سهمیه بندی، ظرفیت دانشگاه ها، نیاز علمی جامعه، کیفیت آموزش، روابط دانشگاه و صنعت، سواستفاده موسسات آموزش کنکور، تاثیرات روانی کنکور روی داوطلبین و خانواده آنها و خیلی مسائل دیگر همه و همه معضل کنکور را به وجود آورده اند. اما ارگان های دخیل در امر کنکور تلاش نموده اند تا با وضع قوانین دوره ای و ایجاد تغییرات نقطه ای، کمی به این اوضاع سامان دهند. نمونه آن، مصوبات اخیر وضع شده پیرامون تغییرات در اجرای کنکور و پذیرش داوطلبین در دانشگاه های کشور می باشد که از آن به عنوان بزرگترین تغییر در امر کنکور یاد می شود. در همین راستا و با توجه به نزدیک بودن به موعد کنکور ۱۴۰۰، تصمیم گرفتیم تا به بررسی روند ۲۰ سال اخیر کنکور در ایران بپردازیم. روندی که به نکات قابل توجهی اشاره دارد.
یکشنبه 6 تیر 1400
بررسی روند حقوق و دستمزد به روایت آمار

بررسی روند حقوق و دستمزد به روایت آمار

توضیحات
یکی از قیاس های رایج پولی در میان اقشار مختلف جامعه ایرانی، مقایسه درآمد ریالی نسبت به دلار آمریکا می باشد. این موضوع طی چند سال گذشته که با تورم بیشتری نسبت به سالیان قبل از آن مواجه بوده ایم، اهمیت بیشتری یافته به نحوی که علاوه بر قیاس نسبت به ارزش پولی، قیاس موردی هم به آن اضافه شده است. بررسی های صورت گرفته در مورد مبلغ حقوق پایه و قیاس آن با نرخ رسمی دلار آمریکا از سال 1382 تا 1400 نشان می دهد که بهترین وضعیت در سال 1389 رخ داده است. یعنی حقوق پایه رقمی معادل 290 دلار آمریکا بوده است. جهت درک بهتر این موضوع، تیم ایردا تلاش نموده تا علاوه بر تغییرات به وجود آمده در رشد دستمزدها و نوسانات نرخ دلار، با یک مثال کاربردی در صنعت گردشگری، این موضوع را شفاف تر نماید.
یکشنبه 23 خرداد 1400
ارزهای دیجیتال به روایت آمار در فروردین و اردیبهشت 1400

ارزهای دیجیتال به روایت آمار در فروردین و اردیبهشت 1400

توضیحات
ارزهای دیجیتال، بحث داغ این روزهای بازار های مالی ایران و جهان. پدیده ارز دیجیتال که قدمت زیادی ندارد، اما این روزها به شدت مورد توجه فعالین حرفه ای و حتی آماتور بازار سرمایه قرار گرفته است. خصوصا در زمانی که بازارهای موازی داخلی از یک ثبات عجیب و عدم هیجان برخوردار می باشند و بازارهایی چون بورس و ارز، سرمایه گذاران خود را دچار نا امیدی کرده اند، جولانگه خوبی برای ارز های دیجیتال فراهم شده است. همه فعالین این بازارها آگاه هستند که به دلیل ماهیت بین المللی آن و عدم وجود پشتوانه های قوی، پایش دقیق و لحظه ای این بازارها جزو الزامات می باشد. در همین راستا، تیم ایردا تصمیم گرفته است تا هر دو ماه یک بار، 5 ارز دیجیتال پر مخاطب این روزها را مورد بررسی قرار دهد، تا بتواند چشم انداز مناسبی برای سرمایه گذاران این حوزه فراهم آورد. در اینفوگرافیک پیش رو، ارزهای دیجیتال بیت کوین، اتریوم، دوج کوین و ریپل که پرمخاطبان ماه های فروردین و اردیبهشت 1400 بوده اند، مورد بررسی قرار گرفته اند.
شنبه 8 خرداد 1400
هزینه خرید پوشاک و کفش در خانوار شهری و روستایی به روایت آمار

هزینه خرید پوشاک و کفش در خانوار شهری و روستایی به روایت آمار

توضیحات
در اقلام سبد خانوار، پوشاک و کفش از مهمترین آنها بوده و جزو کلیدی ترین اقلام تلقی می شود. طی سالهای اخیر و به واسطه شیوع ویروس کرونا و وقوع بحران های اقتصادی، این قسم کالاها که قابل حذف هم نیستند، سهم کمتری را از سبد خانوار به خود اختصاص داده اند. با این حال، به واسطه رشد جمعیت و همچنین تورم بالا، سهم ریالی آنها کم نشده بلکه در برخی مواقع بیشتر هم شده است. بررسی این روند بین جوامع شهری و روستایی نتایج جالبی را به نمایش در می آورد. در این اینفوگرافیک و بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، متوسط هزینه خرید کفش و پوشاک در ایران را به تفکیک جوامع شهری و روستایی در بازه زمانی 1390 تا پایان 1398 مورد بررسی قرار داده و تلاش نمودیم مقایسه ای بین استان های کشور نیز داشته باشیم. همانگونه که در تصویر مشخص است، استان تهران به دلیل موقعیت خاص خود از نظر جمعیتی و به عنوان پایتخت کشور، کمترین سهم هزینه کرد خانوار برای خرید پوشاک و کفش را دارد و این درحالیست که استان خراسان شمالی با بیشترین سهم در رتبه نخست قرار دارد. لازم به توضیح است که سهم هر استان در متوسط هزینه پوشاک و کفش در خانوار روستایی تفاوت آنچنانی ندارد.
یکشنبه 26 اردیبهشت 1400
نرخ تورم و مواد خوراکی به روایت آمار

نرخ تورم و مواد خوراکی به روایت آمار

توضیحات
در بهبوهه تحریم های سنگین، مشکلات اقتصادی و همه گیری ویروس کرونا، دغدغه خیل عظیمی از مردم موضوع تورم است. طی سال های اخیر تورم دیگر از مفهموم تعریفی و کتابی خود خارج شده و به صورت ملموس و بعضا لحظه ای توسط مردم احساس می شود. رشد قیمت ها در حوزه های مختلف باعث ایجاد احتیاط بیشتر در هزینه پول و در ابعاد مختلف زندگی شده است. اینکه عوامل موثر در وقوع و رشد تورم چیست، موضوع این اینفوگرافیک نبوده و مستلزم بررسی دقیق توسط افراد متخصص در حوزه اقتصاد و مدیریت کلان کشور می باشد اما آنچه ما در اینفوگرافیک پیش رو به تصویر کشیدیم، یک بررسی مقایسه ای بین سال 1396 و سال 1399 در موضوع تورم کل و تورم اقلام خوراکی پر مصرف مردم می باشد. اطلاعات جمع آوری شده از مرکز ملی آمار بوده و مربوط به کل کشور می باشد، بنابراین اگر تفاوتی در برخی اعداد احساس شد، مربوط به همین موضوع می باشد.
یکشنبه 12 اردیبهشت 1400
ارزهای دیجیتال به روایت آمار

ارزهای دیجیتال به روایت آمار

توضیحات
اگرچه افزایش چشمگیر قیمت بیت‌کوین که از نوامبر سال گذشته آغاز شد، مهمترین عامل جذاب شدن سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال بوده ولی با راکد شدن بهای معروف‌ترین ارز مجازی مورد معامله در جهان طی هفته‌های اخیر، نقدینگی رو به افزایش در این بازار به سمت ارزهای دیجیتالی کمتر شناخته شده سرازیر شده است. از جمله ارز دیجیتالی کمتر شناخته شده که تا قبل از این زمان کمتر مورد توجه قرار گرفته بود، ارز دیجیتالی دوج کوین می باشد که طی روزهای اخیر با افزایش چشمگیر و رشد قابل توجهی مواجه شده است. در اینفوگرافیک پیش رو تلاش شده است تا افت و خیز شش ارز دیجیتال رایج میان معامله گران این حوزه طی سال 1399 که با نوسانات زیادی روبرو بوده، مورد بررسی قرار گیرد.
شنبه 28 فروردین 1400
چک های بانکی ایران به روایت آمار

چک های بانکی ایران به روایت آمار

توضیحات
اولین اینفوگرافیک سال 1400 به محبوب ترین اینفوگرافیک سال 1399 رسید. موضوع چک های بانکی ایران که در سال گذشته مورد توجه بسیاری از عزیزان قرار گرفت، حالا با آخرین آمارهای رسمی به روز شده است. مطابق اینفوگرافیک پیش رو، تغییراتی طی سال 1398 تا 1399 رخ داده است که از آن جمله می توان به افزایش 21 درصدی صدور چک های عادی اشاره کرد. همزمان، شاهد رشد مبلغ و تعداد چک های برگشتی نیز می باشیم. در موضوع علل برگشت چک نیز کسری یا فقدان موجودی از مهمترین علل این اتفاق شناخته شده است. ایردا تلاش می نماید تا این حوزه بانکی را به صورت دائم رصد کرده و اطلاعات و آمار آن را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.
شنبه 14 فروردین 1400